Educatia ne uneste

EDUCAȚIA NE UNEȘTE

Astăzi, 28.05.2019, a avut loc dezbaterea viziunii asupra viitorului educației în România, ”EDUCAȚIA NE UNEȘTE”, cu părinți și cadre didactice din cadrul GPP Dumbrava Minunată, Slobozia, județul Ialomița.
S-a prezentat și s-a dezbătut documentul înaintat de către Ministerul Educației Naționale, iar discuțiile s-au structurat pe câteva elemente cheie, cum ar fi: valorile și principiile viziunii, rezultatele garantate ale învățării, relația școală – familie – comunitate, parcursul școlar obligatoriu, evaluarea elevilor, timpul școlar, rute educaționale și finalități ale educației.
Participanții au evidențiat aspecte pozitive, dificultăți și limite, diferite recomandări și posibile scenarii de implementare.